Tepeden Tırnağa Bebek Bakımı - Kol ve Bacaklar

Bebek doğduktan sonra anne karnındaki pozisyonunu korumak ister. Bebeklerin kol ve bacaklarını bağlamak doğru değildir. Geleneksel kundak yöntemi artık  terkedilmiştir. Kundak yapılan bebek; rahatsızdır, gazını çıkartmakta güçlük çeker. Daha çok terler ve isilik olur. Kalça çıkığı riski kundak yapılan bebeklerde daha fazladır.

Bazı bebeklerde doğum zorluğu sonucu düşük omuz ve kolun kalkmaması ile seyreden geçici felç oluşabilir. Koltuk altındaki sinirlerin zedelenmesi sonucu gelişir. Kol özel bir pozisyonda tespit edildiğinde birkaç haftada iyileşir.

Bebeklerin kol ve bacaklarında anne babaların dikkatini çeken şekil bozuklukları olabilir. Örneğin, yeni doğan bebeklerin bacakları eğri, ayakları şiş görünümlü ve ayak tırnakları batık görünümdedir. Bunlar fizyolojik olup zamanla normal şekline kavuşur. Bebekler için tasarlanmış özel tırnak makasları ile yeni doğan bebeğinizin tırnaklarını güvenle kesebilirsiniz.

Kol ve bacaklardaki anatomik bozukluklar fark edildiğinde doktora danışılmalı ve ortopedi uzmanının uygun gördüğü tedavi hemen başlatılmalıdır. Ortopedik sorunlarda asla sınıkçı diye bilinen kişilere başvurulmamalıdır. Gerekli tedavide geç kalınması veya uzman olmayan kişiye başvurulması kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir. Daha ileri yaşlardaki tedavi girişimleri hem istendiği kadar başarılı olmayabilir, hem de çocukta psikolojik bozukluğa yol açabilir.

Gelişimsel Kalça Çıkığı (GKÇ) :

Bebeklerde kalça gelişiminin çeşitli nedenlerle bozulması sonucu ortaya çıkar. Ülkemizde görülme sıklığı yaklaşık %1.5?dur. Yani, Türkiye?de her yıl yaklaşık 1.500.000 doğum olduğu düşünülürse, her yıl 21.000 yeni olgu gerçeği ortaya çıkar. Erken tanı ve önleme yöntemlerinin uygulanması ile GKÇ?nın sorun haline gelmesine büyük oranda engel olunabilir.

Bebeklerde kalça gelişimi süreci; prenatal (doğum öncesi), perinatal (doğum sırası) ve postnatal (doğum sonrası) dönemde devam eder. Bu süreçler sırasındaki olumsuz etkenler kalçanın displazik (farklı yerde gelişimi), hatta çıkık olmasına neden olur.

GKÇ oluşumundaki olumsuz etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

Ailede GKÇ öyküsü olması
Makat geliş, ilk çocuk, kız bebek
Makat geliş nedeniyle sezaryen doğum
Çoğul gebelik
Omurga eğrilikleri, özellikle kol ve bacaklarda doğuştan şekil bozuklukları
Bebeğin kundak yapılması
Bu olumsuz etkenlerden biri veya birkaçının bulunması bebeğin GKÇ açısından hemen incelenmesi gerektiğini gösterir. Kalça ultrasonografisi ile GKÇ kolaylıkla saptanabilir. Tüm yeni doğan bebeklerin ultrasonografi kontrolünden geçirilebilmesi ülkemiz koşullarında şimdilik olası değildir. Ancak bebeklerin doğal pozisyonda tutulması, geniş ara bezi kullanılması (hazır bezler gibi), doğru taşınması, kesinlikle kundak yapılmaması GKÇ?nın önlenmesinde önemli yöntemlerdir. İlk üç ayda muayene sonucu saptanan GKÇ çok kolay ve ucuz olarak tedavi edilebilir.

***Sevgili anne, unutmayınız; kalça çıkığı önlenebilir bir sakatlıktır. Bebeğinize geniş ara bezi kullanmanız ve kundak yapmamanız bu sakatlığı büyük oranda önler. Olanağınız varsa bebeğinize ilk üç ay içinde kalça ultrasonografisi yaptırmanız uygun olur.

Buraya kadar olan kısımda ilk üç ayda bebeğinizin normal olup olmadığını kendi kendinize değerlendirebilmeniz için en gerekli bilgileri verdim. Amacım, hastalıkları ve tedavilerini anlatmak değil. Bebeğinizin bakımı için bilmeniz gerekenlere değinmek ve hangi durumlarda doktora danışmanız gerektiğini vurgulamak istedim.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA