Tepeden Tırnağa Bebek Bakımı - Karın

Bebeklerin karın bölgesi erişkinlere göre daha şiş ve yayvan görünür. Göğüsten çok karın yoluyla solunum olur.  Karın içinde karaciğer, dalak, safra kesesi,  pankreas, mide, onikiparmak barsağı, ince ve kalın barsaklar, iç genital organlar vardır. Karın arkasında ise önemli damarlar, böbrekler, idrar yolları ve mesane yer alır.

Yenidoğan bebeğin karnında doğumun işareti olan göbek kordonu bulunur.(Resim16:Göbek kordonu olan bebek) Göbek kordonu 6-10.günlerde düşer. Nadiren daha uzun sürede düşebilir. Göbek bakımına daha önce değinilmişti. Bazen göbek,  kordon düştükten sonra tam kapanmaz ve granülom denen doku artığı kalabilir. Granülom, göbekte sulanmaya neden olur. Birkaç seanslık  bir işlemle kolaylıkla tedavi edilir. Bazı bebeklerde göbek fıtığı olabilir. Kas zayıflığına bağlı olup bebeğin ağlamasıyla belirginleşir. Göbek fıtığı genellikle kendiliğinden iyileşir.Göbek fıtığının üstüne para gibi sert bir cisim konarak bağlanması iyileşmesine etki etmez. Kasık bölgesinde ağlamayla belirginleşen şişlik ise kasık fıtığının işaretidir. Kasık fıtığı fark edildiğinde hemen doktora danışılmalıdır. Çünkü kasık fıtığı kendiliğinden iyileşmez. Çocuklarda kasık fıtığı barsak tıkanıklığına yol açabileceğinden kısa sürede ameliyat ettirilmelidir.

***Kasık fıtığı olan bebeğinizin karnı şişiyor, kaka yapamıyor ve fıtığı kaybolmuyorsa acilen doktorunuza danışınız.

Bebekleri çok sıklıkla rahatsız eden gaz yakınmalarına daha önce değinilmişti.

Bebeklerin dışkılama  alışkanlıkları değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler günde 4-5 kez kaka yaparken, bazıları birkaç günde bir kaka yaparlar. Anne sütüyle beslenen yani doğan bebekler  daha sık ve cıvık kıvamda kaka yaparlar. İlk aydan sonra kaka kıvamı normale döner. Ikınma alışkanlığı gelişmediğinden aileler bebeklerinin kabız olduğunu sanırlar. Bu dönem geçici olup fitil gibi uyaranlara alıştırılmaması gerekir. Bazı bebekler de sık kaka yaparlar.

İshal genellikle günde 4-5 seferden çok ve sulu kaka yapmayla kendini gösterir. İshalli bebek huzursuz, iştahsız ve çoğunlukla ateşli olur.

***Bebeğiniz günde 4-5 seferden fazla ve sulu kaka yapıyorsa, kakası yeşil renkte , sümüksü ve kanlıysa, eskisinden daha çok kusuyorsa, ateşi, huzursuzluğu ve iştahsızlığı varsa doktorunuza danışınız.

Yeni doğan bebekler sıvı gıda aldıkları için  sık idrar yaparlar. Bazı bebeklerin idrarlarında ürat kristallerine bağlı pembemsi renk olabilir. Bu oluşum normaldir. Küçük bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları pek belirti vermez. Bazen sadece kusma, kilo alamama ve huzursuzluk şeklinde kendini gösterebilir. Basit idrar testleri ile kolaylıkla tanı konur. Günümüzde ultrasonografi tetkiki hemen her yerde kolaylıkla uygulanabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu saptandığında bu incelemenin yapılması ile böbreklerde veya idrar yollarında olabilecek doğumsal yapı bozuklukları erkenden saptanabilir ve tedavisi yapılır. Yineleyen idrar yolu enfeksiyonları etraflıca araştırılmalıdır.

***Bebeğinizin idrar rengi size farklı geliyorsa, fazla kusuyor ve kilo alamıyorsa, arada hafif ateşlenmeleri oluyorsa doktorunuza danışınız.

Bebek doğar doğmaz cinsel organları kontrol edilmelidir. Kız bebeklerde anneden geçen hormonlara bağlı akıntı veya kanama olabilir. Bunlar, geçici ve tedavi gerektirmeyen bulgulardır.

Erkek bebeklerde ise skrotum (haya) rölatif olarak büyüktür. Skrotumda sıvı toplanması sıklıkla görülür ve çoğunlukla geçicidir. Testislerin yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. İnmemiş testisler yakından izlenmelidir. Erkek bebeğin pipisinin ucunun açık ve normal yerinde olması gerekir. Bu kontroller doğumdan sonra  ebe, hemşire veya doktor tarafından yapılır.

Bebeğin doğumdan  sonraki üç gün içinde idrar ve dışkısını yapması beklenir. Yeni doğan bebeğin makatına derece konarak anal atrezi (makat tıkanıklığı) olup olmadığı kolaylıkla anlaşılır.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA