Tepeden Tırnağa Bebek Bakımı - Göğüs

Bebeğin göğüs kafesi normalde simetrik olmalıdır. Göğüs kafesinde doğumsal olarak öne doğru şişkinlik veya içe doğru çöküklük olabilir. Sağlıklı bebeğin solunumu düzenli ve erişkinlere göre daha hızlıdır.Bebek, göğüs solunumundan çok karnıyla solunum yapar.İlk günlerde dakikadaki solunum sayısı 60?a dek çıkabilir. Daha sonraki günlerde solunum sayısı dakikada 25-40 arasında değişir.

***Bebeğinizin solunumunda hızlılık, düzensizlik, solunum sırasında inleme veya solunum sırasında göğüs kafesinde çekilmeler gözlerseniz doktorunuza danışmanız gerekir. Unutmayınız ki; bebeğiniz ağlarken, fizik aktivite halinde veya ateşliyken solunumu hızlanabilir.

Yemek borusu ve soluk borusu, sindirim ve solunum sistemlerinin önemli bölümlerindendir. Yemek borusu ağız boşluğunu mideye bağlar. Yenidoğan bebeklerde kısa olduğundan bazı bebeklerde reflü denen, gıdanın mideden geri kaçarak yemek borusunu tahrişine bağlı yakınmalar olabilir. Bu bebeklerde kusma belirgindir. Bebek anne kucağında 45 derece eğimle tutularak beslenmeli, reflülü bebeklerin gazı hemen çıkartılmamalıdır. Ancak, her kusan bebekte reflü yoktur. Kusmalar çoğunlukla ilk aylarda azalarak kesilir.

***Bebeğiniz günde 3 seferden fazla kusuyorsa, kusmaları fışkırır tarzda ve fazla miktarda ise doktorunuza danışınız.

Soluk borusu, ağız ve burun yoluyla alınan havanın akciğerlere taşınmasını ve soluk vermeyi sağlar. Soluk borusu başlangıcındaki ses telleri ise ses çıkarmayı ve ilerde konuşmayı sağlar. Nadiren, soluk borusu veya yemek borusunda doğumsal yapı bozuklukları olabilir.Bu bebeklerde tanı, genellikle ilk günlerde beslenememe, morarma ve ağızdan aşırı tükürük gelmesi gibi yakınmalar sonucu doktora başvurulması ile konur.

***Bebeğiniz beslenirken morarıyorsa veya ağzından aşırı tükürük geliyorsa doktorunuza danışınız.

Göğüs kafesi insanın en değerli organlarından olan kalp ve akciğerleri koruması altına almıştır. Bebeklerin kalp atımları da solunumları gibi hızlıdır. Kalp atımı yeni doğan döneminde dakikada 120-160? a dek çıkabilir.Bebek büyüdükçe giderek azalır. Kalp hızı yaşa göre değişir. Ateş, ağlama veya fizik aktivite kalbi hızlandırır. Bebeğin kalbinde bir anormallik olduğunda doktorunuz muayenede fark edecek ve gerekli testleri yaptıracaktır. Bu anormallikler genellikle kalpte duyulan üfürümlerle kendini belli eder. Doğumda duyulan üfürümlerin ancak %0.8?inde kalp hastalığı saptanır. Büyük çoğunluğu bebek büyüdükçe kaybolur.

***Bebeğiniz uyurken solunumu normalden hızlıysa, inleme ve göğsünde çekilmeler oluyorsa, ağlarken dudakları morarıyorsa veya beslendiği halde kilo alamıyorsa kalp hastalığı yönünden değerlendirilmelidir.

Küçük bebeklerin bademcikleri de küçük olduğundan sıklıkla tonsillit yani anjin olmazlar. Bu nedenle küçük bebeğin öksürmesi hemen tamamen akciğer enfeksiyonuna dikkatimizi yöneltmelidir.

***Bebeğiniz nefes alıp verirken, burun kanatlarının solunuma katılması da akciğer enfeksiyonunun önemli bir işaretidir.

Anneden geçen östrojen hormonunun etkisiyle yeni doğan bebeğin memelerinde geçici büyüme olabilir. Kesinlikle ovalanmamalıdır. Kısa sürede normale dönecektir.

Bebeğin sırtında omurgaların üstünde açıklık olması (meningosel veya meningomyelosel) önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Omurgaların üzerindeki deride renk değişikliği, kıllanma veya açıklık fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA