Tepeden Tırnağa Bebek Bakımı - Baş

Doğumda var olan saçlar ilk üç ayda kısmen veya tamamen dökülür. Daha sonra daha sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Saçların arasında konak denen kabuklaşmalar çıkabilir. Sık banyo yapılarak önlenebilir. Önlenemiyorsa, o bölgeye zeytinyağı sürerek yumuşatılır. Yine önlenemiyorsa doktorunuzun önereceği ilaçlar kullanılır.

Bebeklerin kafa kemikleri kafanın büyümesine olanak vermek için birbirinden sutür denen boşluklarla ayrılır. Kafa büyüdükçe sutürler kapanır. Bıngıldak (fontanel) ise kemiklerin birleşim yerinde üçgen şeklindeki boşluktur. Bıngıldak doğumda önde ve arkada iki adet bulunur. Arka fontanel doğumdan kısa süre sonra kapanır. Ön fontanel bebek 8-18 aylar arasındayken kapanır. Daha önce veya daha geç kapanması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Fontanelin normalden kabarık veya çökük olması da bazı hastalıkların belirtisidir. Bebek 45 derece pozisyonda tutulduğunda ve sakinken bıngıldak elle dokunulduğunda  kabarıklık veya çöküklük hissedilmez. Bebek ağlarken veya ateşliyken kabarıklık olabilir. Çökük olması bebeğin susuz olabileceğini düşündürür. Bu durumlarda doktorunuza danışmanız faydalı olabilir.

Yeni doğan bebeğin gözkapakları şiş olabilir. Göz rengi değişkendir. Genellikle gri-mavi olan göz rengi ilk altı ayda değişebilir. Göz bakımına daha önce değinilmişti. Kaynamış su veya biboratlı hazır solüsyonla göz bakımı yapılmalıdır.

***Gözlerde aşırı çapak, akıntı olması, göz aklarında kızarıklık veya sarılık fark edilmesi durumunda doktora danışılmalıdır.

İlk aylarda bebeğin gözlerinde kayma olabilir.Kaymanın üç aydan daha uzun süre devam etmesi, kırma kusuru olabileceğini düşündürdüğünden göz doktoru tarafından kontrolü gerekli kılabilir.Yenidoğan bir bebekte görme duyusu gelişmemiştir. Ancak, daha ilk günlerde ışığa tepki vermesi beklenir. Daha sonraki günlerde ışığı izlemeye başlar. Bir aylık olduğunda bebeğin anneye dikkatlice bakmaya başladığının fark edilmesi beklenir. İlk üç ayda bebek cisimleri gözüyle izlemelidir. Bebeğinizin gözlerinde bir sorun olup olmadığını ilk muayenede doktorunuz değerlendirecektir. Genellikle görme ile ilgili sorun anne tarafından da rahatlıkla fark edilir.(Resim13:Yenidoğan bebek yüzden)

Bebeklerin kulakları yenidoğan döneminde pek sorun yaratmaz. Kulak kepçelerinde şekil bozukluğu olabilir. Kulak kepçesi kıkırdak yapıda ve yumuşak olduğundan anne karnındaki pozisyona bağlı olarak gelişen şekil bozuklukları ilk birkaç ay içinde kendiliğinden düzelir. Doğumsal anomaliye bağlı şekil bozuklukları ise genellikle 4 yaşından sonra plastik cerrahın uygun göreceği zamanda düzeltilebilir. İlk günlerde bebeğin sesli uyaranlara tepki vermesi beklenir. Ani sesler bebekte moro refleksini uyarır. Bu refleks yenidoğan bebekte ani ses, ışık veya uyarılma sonucu genellikle ağlama ile sonuçlanan irkilme hareketidir.

***Bebeğinizin sese tepki vermemesi, ayrıntılı kulak muayenesini ve işitme testlerinin uygulanmasını gerekli kılar. Ailede doğumsal işitme kusuru varsa  doğumdan sonra bebeğinizin KBB (kulak-boğaz-burun) uzmanına muayene ettirilmesi uygun olur.

Boyun

Bebeklerin boynu erişkinlere göre  orantısal olarak daha kısadır. Bu nedenle, sıklıkla pişik gibi cilt sorunları gelişir. Bebek sık aralıklarla yıkanmalı, boyun kıvrımları iyice kurulanarak pişik kremi sürülmelidir.

Bazı bebeklerde doğum sırasında boyundaki adalenin içine kanama olabilir. İlk günlerde, kanama yaygın olduğundan belirti vermez, ancak bebek birkaç günlük olduğunda boynunda şişlik şeklinde fark edilebilir. Çoğunlukla birkaç haftada kendiliğinden kaybolur. Uzun sürmesi halinde boyunda ters tarafa doğru çekilme yaparak eğriliğe (tortikollis) neden olabilir. Bebeği özel bir pozisyonda yatırmak ve gerekirse fizik-tedavi programı uygulamak çoğunlukla yeterli olmaktadır. Bazı bebeklerde doğumsal guatr (tiroid bezinin büyümesi) veya boyunda çeşitli kistler olabilir.

***Bebeğinizin boynunda size anormal gelen bir şişlik veya eğrilik dikkatinizi çekiyorsa doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA