Tepeden Tırnağa Bebek Bakımı

Cilt:

Bebek doğduğunda verniks kazeoza denen yağlı bir madde ile kaplıdır. Bu madde bazı bebeklerde az, bazılarında çok olabilir. Bebeklerin kanları daha yoğun olduğundan cilt renkleri de normalden daha koyu pembe olabilir. Ter ve yağ bezlerinin kanalları tıkanabileceğinden ciltlerinde ufak sivilcemsi döküntüler ve kistik yapılar dikkati çekebilir. Özellikle gözkapaklarında ve yüzde çeşitli büyüklükte lekeler de olabilir. Bu lekeler kısa süre içinde kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Bazı bebeklerde de kalçalarda morluklar aileleri telaşlandırabilir. Mongol lekesi diye adlandırılan bu lekeler ilk yıl içinde kendiliğinden kaybolurlar.

Yenidoğan bir bebekte cilt renginin ve göz aklarının sararması ile fark edilen yenidoğan sarılığından da kısaca söz etmek yerinde olur.

Yenidoğan sarılığı: Yenidoğan bebeklerin yaklaşık yarısında, erken doğan bebeklerinse yaklaşık %80 inde sarılık ortaya çıkar. Bebeğin cildinin rengi ve göz akları sararır. Sarılık önce yüzden başlar, aşağıya doğru iner. İlk 48 saatte bebekte sarılık fark edilmesi kan uyuşmazlığı gibi önemli sorunların belirtisi olabileceğinden hemen kan tetkikleri yapılmalı ve kandaki bilirubin düzeyine göre tedaviye başlamalıdır. Bilirubin düzeyi normale düşene kadar bebekten belli aralıklarla kan alınarak tetkik edilmesi gerekebilir.

Fizyolojik sarılıkta ise, sarılık ilk 48 saatten sonra fark edilir.İlk haftada en yüksek değerlere ulaşır, sonra yavaş yavaş azalarak 2-3 hafta içinde normale döner. Halk arasında göbek sarılığı diye bilinen fizyolojik sarılıkta genellikle izlem yeterli olur.

***Sevgili anne, kan grubunuz Rh(-), eşinizin kan grubu Rh (+) ise, veya kan grubunuz O grubu, eşinizin kan grubu A, B veya AB grubu ise bebeğinizde kan uyuşmazlığına bağlı sarılık ortaya çıkabileceğinden doktorunuza danışmalısınız. Rh uyuşmazlığının  gebelikte saptanıp izlenmesi gerektiğini de unutmayınız.

Yenidoğan bebekte ortaya çıkan sarılığın mutlaka hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle, bebeğinizde sarılıktan şüphe ediyorsanız doktorunuza danışmakta acele ediniz.

Bebek bir aylık olduğu halde sarılığının devam etmesi sarılığın uzamış olduğunu belirtir. Bu durumda da mutlaka doktor kontrolu ve bazı tetkikler yapılması gerekir.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA