Rotavirüs ve Aşısı

Küçük çocuklarda en sık ishal yapan virüstür. En fazla 3 ayla 2 yaş arasında görülür. Şiddetli ishale neden olur. Yüksek ateş ve kusmadan yaklaşık 24 saat sonra ishal başlar. İshal bazen 8-10 güne kadar uzayabilir, günde 10-20 kez ishal dışkılama sonucu  hastane tedavisi gerekebilir. Kreş ve yuvalarda salgın yapabilir. Anne sütü alan bebeklerde daha az görülür. Hastalık birden fazla geçirilebilir, yani rota geçiren bir çocukta bağışıklık sağlanmaz. Ancak, daha sonraki rota enfeksiyonları ilk enfeksiyon kadar ağır olmaz.   Rotavirüsle hastalanan çocuğun bakımı dikkatle yapılmalı, eller sabunla yıkandıktan sonra alkollü jel sürülmeli, sular iyice kaynatılmalıdır.

Rotavirüs aşısı

İlk aşı çalışmaları 1970 yılında başlamış, 2004?te Meksika'da, 2005'te 30 ülkede, 2006?da Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde 2007 yılında ithali gerçekleşmiştir. Dünya Sağlık Örgütü aşıyı önermektedir, ancak zorunlu değildir.
Rota aşısı ağızdan verilir. Rota ishalinden % 89 oranında korur. Ağır ishalden % 100 koruduğu iddia edilmektedir. Belirgin bir yan etkisi yoktur. Bazen hafif ishal yapabilir.

Doz şeması:

Aşıya bebek 2 aylık olduğunda başlanır. 4-8 hafta sonra 2. doz verilir. Bebek en geç 8 aylık olduğunda aşılama tamamlanmış olmalıdır.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA