Kuron ve Köprüler

Halk arasında basitçe "diş kaplaması" olarak bilinen aşırı aşınmış, çürük nedeniyle dolguyu taşıyacak diş dolgusu kalmamış dişlerde veya çekilmiş olan dişlerin yerlerini doldurmak için teknik ve malzeme kullanılarak çok çeşitli kaplama, kuron ve köprü yapılmaktadır. Tıp merkezimizde sıklıkla kullanılan yöntemler şöyledir:

1-Porselen Kaplamalar

İçleri değerli metal ile kaplı, dışı porselen olan dişlerdir.

2-Altın
Porselenin pişirilmesi için gerekli ısı ile altının erime derecesi farklı olduğu için uygulama zorluğu varken günümüzde galvanizleme metodu ile estetik açıdan mükemmel dişler yapılmaktadır.

Altın; vücudun reaksiyon göstermediği, alerji yapmayan nadir bir metallerdir. Altın, verdiği ışık yansıması nedeniyle galvanizli altın-porselen kaplamalarda zaman geçtikçe tamamen doğal dişler gibi görüntü verir.

3-Zirkonium - Zirkon
Beyaz renkte bir metal olan zirkonyum CAD/CAM yöntemiyle hasta ağzından alınan ölçüden bilgisayarca hazırlanan alt yapının üstüne porselen kaplanmasıyla son derece doğal dişler hazırlanmaktadır. Aşağıda son iki fotoğrafta çok ileri derecede çürümüş olan bir dişe kanca tedavisinden sonra uygulanan zirkon görülmektedir.

4-Laminat Kaplamalar
Aşırı harap olmuş ön dişlerde ya da estetik açıdan öne fırlamış dişlere veya diş dizisinin gerisinde duran dişlere uygulanan bir yöntemdir.
Madde kaybını önlemek için (özellikle eğri diş dizimi bozuk dişlerde) ağızdaki dişin sadece bir yüzü kesilmekte ve takma tırnak gibi incecik porselen dişler yapılmaktadır. Bu dişler kısa sürede 3-4 gün gibi bir zamanda hastanın ağzına takılmaktadır.

5- Empress Kaplamalar
Bu tür kuronlarda gelen ışığın kırılması doğal diş minesinin ışığı kırmasına çok yakın bir açıda olmasından dolayı son derece doğal olarak görünmektedir. Yapay olduklarının bakarak anlaşılması hemen hemen imkansızdır. Bunun nedeni ise kullanılan kaplama maddesinin içinde cam parçacıklarının olmasıdır.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA