Diş Gıcırdatma ve Dişleri Sıkma

Genellikle yoğun stresten kaynaklanan durumlarda kişi farkında olmadan ağzını çok sıkı kapar, Ağzını gevşetince de ne kadar yoğun baskıyla kaslarının sıkılmış olduğunu ve şiddetli ağrıları hisseder.

Aynı şekilde yine kişi çok yorulduğunda ya da aşırı streste dişlerini gıcırdatır. Genellikle farkında olmadan yapılan bu davranışlar zamanla çene eklemine zarar verir. Eklem başının aşınması sonucu çenenin yerinden çıkması bile görülmüştür.

Ayrıca verilen aşırı kuvvet ile dişlerin minesi gittikçe aşınır, diş boylarında kısalmalar olur. Bu da yine kapanış bozukluğuna neden olarak çene ekleminde kalıcı hasar yapar.

TEDAVİ

Gece plakları  hazırlanarak hastaya gece takması söylenir, fakat pek çok kişi bunu başarılı bir şekilde kullanamamaktadır.

Son zamanlarda bu hastalık BOTOX uygulamasıyla tedavi edilmektedir. Bu tedavi yönteminin eğitimini, İngiltere INNOMED TRAINNING CEBTER'da (Londra) alarak Bursa'da sadece Endomed Tıp Merkezi'nde uygulamaya başladık.

Bu hastalığın kesin tedavisi ise botox-a uygulamasıyla olmaktadır. Tek taraflı diş sıkması sonucu oluşabilecek tek taraflı çene büyümeleride yine botox uygulamasıyla düzeltilebilmektedir.

Şimdiye kadar yaptığımız uygulamalarla başarılı sonuçlar almaktayız.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA