Diş Eti Hastalıkları-Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti:

Dişlerdeki dentin tabakasının dış etkilere açık hale gelmesiyle oluşan ağrı verici bir durumdur. Dentin, taç kısmında mine, kök kısmında sement ile örtülü, dişin ortasındaki ısıya ve dokunmaya duyarlı organik ve canlı dokudur. Diş minesi yıprandığı ya da çürüdüğü zaman açıkta kalan dentin dış etkilere karşı duyarlı hale gelir ve ani ağrılara sebebiyet verir. Aynı zamanda diş eti çekilmesi nedeniyle açıkta kalan diş kökleri de hassaslaşarak ağrı yapabilir.

Dişin en dış tabakasında mine ve diş eti altında yer alan diş kökünün en dış tabakasında ise sement bulunmaktadır. Mine ve sementin altında ise sıvı ihtiva eden dişlerin sinir merkezlerine uzanan kanalcıkların bulunduğu dentin tabakası yer almaktadır. Sıcak, soğuk, kimyasal veya temas uyaranlar bu kanalcıklara temas ettiğinde, sıvı hareketine neden olacak ve sinirin uyarılmasıyla dişte ağrı gelişecektir.

Diş hassasiyeti, kısa süreli ve geçici bir ağrıyla karakterize olsa da, hassasiyete yol açan ana nedenler tedavi edilmediği taktirde, ağız sağlığı sorunları daha da büyüyebilir ve tedavileri daha zorlaşabilir.

Dişlerde hassasiyetin ana nedenleri:

  • Sert bir diş fırçası ve/veya pürüzlü bir diş macunu ile bastırarak fırçalama, minede aşınmaya ve diş eti çekilmesine neden olarak dentin yüzeyinin açığa çıkması
  • Diş köklerinin açıkta kalmasına neden olan gingivititis (diş eti iltihabı), periodontitis gibi diş eti hastalıkları,
  • Asitli yiyecek ve içeceklerin sık tüketimi; portakal, limon, kola gibi asitli yiyecek ve içecekler diş minesini zamanla eriterek dentin tabakasının açıkta kalmasına sebep olurlar.
  • Genellikle stresten kaynaklanan, dişleri aşındırarak dentinin açıkta kalmasına sebep olan tırnak yeme, diş sıkma-gıcırdatma, sert objeleri çiğneme gibi alışkanlıklar.

Diş Hastalıkları:

Diş etleri yumuşak dokudan oluşur. Dişlerinizin (diş kökü olarak adlandırılan) alt bölümünü sarar. Diş etlerinizin bakımı en az dişlerin bakımı kadar önemlidir.

Diş eti hastalığı diş etlerinde görülen bir enfeksiyondur. Dişler ve diş etleri üzerinde biriken yapışkan bir tabaka olan diş plağı bu hastalığın ana sebebidir. Diş plağı diş etlerinde kızarıklığa, şişliğe ya da kanamaya neden olabilen asit ve toksinler üretir.

Zaman içerisinde, diş eti hastalığı diş etlerinin dişlerden uzaklaşmasına neden olabilir. Bu dişler ile diş etleri arasında cep oluşmasına neden olabilir. Bakteriler bu ceplere dolarak diş etrafındaki kemiğin zayıflamasına neden olabilir.

Diş eti hastalığı yaygın bir sorundur. Pek çok insanda diş eti hastalığı başlangıcı söz konusudur ve iyi bir diş bakımı ile tedavi edilebilir. Ancak, diş eti hastalığı ihmal edilirse diş etrafındaki kemiği zayıflatarak dişin sallanmasına ve sonunda kaybedilmesine neden olabilir.

Diş eti hastalığının bazı belirtileri:

  • Kızarık ya da şiş olan ya da fırçalandığında ya da diş ipi kullanıldığında kanayan diş etleri
  • Dişlerde ağrı ve hassasiyet
  • Ağızda sürekli kötü koku
  • Bireylerde dişlerde sallanma ya da aralarında açılma olması, ısırma sırasında dişlerin kapanışında değişiklik olması.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA