Ağız ve Diş Tedavisinde Botoks

Estetik diş hekimliğinde son uygulamalarda ağız içi dokularının ağız çevresi ve yüz görünümü ile uyumlu olmasına çalışılıyor. Gittikçe ilerleyen teknolojiler sayesinde (cad-camile zirkon, empress uygulamaları v.s) çok güzel estetik dişler yapılınca, onları çevreleyen yüzün görünümü ile uyum sağlamak amacı ile diş hekimleri botoks ve dermal dolgu uygulamalarına başladılar.

Botolyum toksinleri (botoks) ve doku doldurucuları-dermal dolgu ile gençleşmiş diş yapılarının etrafındaki dokular da eski genç görünümlerini tekrar kazanmış oluyor.

Bilindiği gibi insan derisine dışarıdan verilen  kozmetikler aslında derinin alt tabakasına ulaşamadığından istenilen görüntünün elde edilmesi çok zaman ve para gerektirirken bu BTX UYGULAMASI DERHAL ETKİ ETMEKTE, KOLTUKTAN KALKAR KALKMAZ OLUMLU SONUÇ GÖRÜLMEYE BAŞLAYAN ETKİ, EN GÜZEL HALİNİ 3-4 GÜNDE ALMAKTADIR.

Halk arasında çelişkili düşüncelere yol açan toksin kelimesi sizi yanıltmasın asla zehirli bir madde verilmez. BTX kas ile sinirlerin bağlantısında bulunan ve kasın kasılmasını sağlayan asetilkolin denilen maddenin salınmasını belirli bir süre engeller, bu da kasın kasılması sonucu oluşan yüz çizgilerinin yok olmasını sağlar.

Diş hekimlerini en çok ilgilendiren yerler ağız-dudak çevresindeki dikey çizgilerdir. Bu çizgiler sigara içenlerde daha fazladır. Ayrıca dudak-burun arasında ve ağız köşelerinde oluşan çizgiler ya da ağız köşesinden çeneye doğru uzanan çizgilerin yanı sıra sarkık gıdının giderilmesi veya yanakların genç görünmesi de sağlanabilmektedir.

Diş sıkmak veya geceleri dişlerini gıcırdatmak sonucu pek çok rahatsız edici etkiler görülmektedir. Diş boylarında ve hastanın kapanışında kasılma sonucu çene ekleminde bozukluklar meydana gelir. Aşırı kasılmaktan büyüyüp sertleşmiş olan massater kasına botoks uygulaması hastayı rahatlatırken çene konturunu da şekillendirir.

Hastaya pahalıya mal olan cerrahi ameliyat yerine ağız ve diş çevresinde uygulanan bir başka tedavi yöntemi ise diş eti gülüşü-gummy smile diye adlandırdığımız uygulamadır ve sadece birkaç dakikada mucizevi sonuç alınmaktadır.

Gülümseme sırasında üst dudak  sınırı ile üst dişlerin arasında diş eti çok fazla gözüken duruma gummy smile-diş eti gülüşü denir. Ağız çevresindeki kasa minicik insülin iğnesiyle botoks verilir ki uyuşturulmasa bile ağrı duyulmaz. En fazla 4 gün sonra üst dudak normal yerine geldiğinde görüntü tamamen değişmiş olur. Bu botoks uygulamasının alternatifi ise maddi açıdan daha fazla olan ameliyattır.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA