Çocuk Diş Tedavisi

Çocuklarda diş bakımı 2 yaşından başlar. Bizim en küçük hastamız 10 aylık bir bebekdi. ÇOK DİKKATLİ ANNELER bebeklerinin dişlerindeki değişiklikleri hemen fark edebiliyorlar. Bebeklerin beslenmesi dişlerin sağlığı konusunda çok etkilleyici sonuçlar sonuçlar doğurur. Hatalı beslenmiş dediğimiz çocuklar dediğimiz zaman kast ettiğimiz şeker, nişasta vb. karbonhidrat ağırlıklı mamalar ile beslenen veya ağzında biberon ile uyuyan çocuklardır. Bu çocuklarda öncelikle ön dişlerinde çok beyaz lekeler, bir müddet sonra ise siyah lekeler oluşur. İşte bu durumda çocuk kaç yaşında olursa olsun hatta birkaç aylık bile olsa çocuğun genel sağlığı ve gelişmesi açısından çok önemlidir ve bu dişler MUTLAKA tedavi edilmelidir.

Çocuklarda kanal tedavileri bile çok başarılı olarak yapılıyor. Eğer tedavi edilmezse dişlerin tümünün kaybı nedeniyle çocuğun gelişimi öncelikle yeterli beslenememesinden dolayı geriler. Sürekli dişler, süt dişi köklerinin arasında ve hemen tam arkasındadır. Üstteki çürük dişlerden mikrop kaparak çürümeye başlayabilir. Hatta ağıza çürük olarak bile sürebilir. 

Dişlerin çürümesini engellemek için artık ağızdan hap verilmesini onaylamıyoruz. Bunun yerine topikal flor uygulaması yapıyoruz. Hastanın gelirken yanında getirdiği kendi diş fırçasını kullanarak dişlerin yüzeyine FLORLU PAD sürülür. Ağrısız bir şekilde diş doktoru tedavisi ile tanışan çocuklarda artık diş doktoru korkusu da kalmamakta. Bu işlem ağızda sürekli dişler yer alana kadar senede bir tekrarlanmalıdır.

Çocuklarda, erişkinlere uyguladığımız tedavilerin hepsi başarı ile yapılabilmekte. Kanal tedavisi dahil...

Ama bizim esas amacımız dişleri çürümekten korumaktır. Merkezimize gelen çocuklara maket üzerinde doğru diş fırçalama gösterilir.

Aşırı korkusu olan veya özürlü çocuklarda ise tam donanımlı ameliyathanelerde anestezi uzmanı ile birlikte başarılı tedaviler yapılabilmektedir.

 

Bebeklerde diş sürme zamanları kişiye göre değişiklik gösterebilir. Genellikle ilk 6 ayda önce ortadakiler olmak üzere alt kesici dişler sürmeye başlar. Daha evvel 4,5-5 aylık diş çıkaranlar olabileceği gibi doğduklarında ağızlarında dişi olanlar bile vardır.

Kabaca çocuk kaç aylık ise bu sayıdan 4 çıkarılarak o anda kaç dişi olması gerektiği hesaplanabilir. En son 2 yaş civarında 2. süt azıları çenelerin arka tarafında yer alırlar.

Genellikle alt orta keseler delinir ama bazen köpek dişleri veya üst keserler daha evvel gelebilir. Bu dönem ebeveynler için zorlu bir dönemdir, çünkü çocuğunuzda karakter değişiklikleri, ishal, ateş, kusma, ağlama, huzursuzluk, anormal yaramazlık veya tam tersi sakinlik görülebilir. Bu dönemde çocuğu mümkün olduğu kadar rahatlatmak gereklidir, zaten öncesinden başlamış olan salya akması, dişlerde kaşıntı son derece normaldir.

DİŞLERİN AĞIZDA SÜRMESİNDEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Tabii ki en önemlisi çocuğun dişlerinin temizlenmesidir. Tatlı ve diğer gıda alınmasından sonra dişler mutlaka temizlenmelidir. En geç 2 yaşından sonra rutin diş fırçalamaya başlamalıdır. Ama daha da önemlisi verdiğimiz gıdalara dikkat etmemizdir. Hatalı beslenme alışkanlıklarından sakınılmalıdır. Bu nedenle 3 yaşına geldiklerinde ağızlarında hiç sağlam diş kalmamış pek çok çocuğu tedavi ettim. Öncelikle bu yaşta ASLA  diş çekilmemelidir.

Uygun davranıldığında çocuklar -hatta belki de- erişkinlerden daha uyumlu olarak diş tedavisi yaptırırlar. ÇOK DİKKATLİ ANNELER BEBEKLERİNİN DİŞLERİNDE İLK BEYAZ LEKEYİ GÖRÜNCE HEMEN ENDİŞELENİRLER, HAKLIDIRLAR. ÇÜNKÜ BU GÖRÜLEN ASLINDA LEKE DEĞİL MİNE ÇÜRÜĞÜDÜR. Eğer zamanında teşhis edilebilirse ICON kullanılarak yani sadece bir ilaç sürüp ışınlayarak çürük yok edebilir.

 

Bazı çocuklarda fazla flor nedeniyle veya bebeğin ateşli hastalıklarından korunmak için kullandırılmış olan antibiyotiklerin sonucunda mine tabakasında oluşmuş olan ufacık deliklerde -minenin az olması nedeniyle- kahverengi lekelenmeler oluşabilir bunların da hemen tedavi edilmesi gereklidir.

ÇOCUKLARDA HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ  KORUYUCU TEDAVİDİR. Çürüklerin oluşmasını engellemek amacıyla senede bir defa koruyucu patların sürülmesi gereklidir.

Copyright © 2010 Endomed
Çekirge Cad. No:57 (Kültürpark Karşısı) BURSA